Na czy obecnie” skupia sie ” Skandynawia ?

 

  1. Ograniczenie śladu węglowego, Life Cycle Assessment
    Istotne jest, aby nie wyodrębniać jedynie śladu węglowego związanego z samym materiałem, ale także z procesem produkcyjnym, transportem oraz końcem życia (możliwość recyklingu, ponownego użycia ). Należy starać się, aby materiały pochodziły od lokalnych producentów, a także aby były „czyste” – tak, aby dało się dać im drugie zastosowanie pod koniec życia budynku. Podstawowe sposoby na ograniczenie śladu węglowego:
    – produkty lokalne lub masowy transport
    – unikanie produktów pochodzących z ropy naftowej (plastiki) i betonu
  2. Global Warming Potential
    Budynek powinien mieć jak najniższe straty energii w zimie, jednocześnie unikając przegrzewania w lecie (np przez zbyt duże otwory okienne od południa lub brak systemów przeciwsłonecznych) tak, aby wentylacja mechaniczna była jak najmniej używana w ciągu roku. Możliwe jest wentylowanie budynków z odzyskiem ciepla czyli rekuperacja. Wymagania dla domu pasywnego: współczynnik U przegród zewnętrznych max 0,12
  3. Projektowanie dla komfortu człowieka i zdrowego mikroklimatu wnętrz
    Utrzymanie strefy komfortu wnętrz dostosowane do danej strefy klimatycznej, poziomu aktywności mieszkańców, ich stylu życia i osobistych upodobań;
    Brak przegrzewania (okna o współczynniku U= max 0,8), dostęp do światła dziennego (powierzchnia okna do powierzchni pomieszczenia minimum 12,5%)
  4. Bioróżnorodność
    Budynek procesem powstawania oraz swoim cyklem życia powinien jak najmniej naruszać środowisko naturalne. Nie wycina się obecnych na działce drzew – jedynie przesadza w inne miejsce; ogrody należy zagospodarować lokalną nieinwazyjną roślinnością, a także wyodrębnić fragment terenu na ogród deszczowy jako miejsce gromadzenia wód opadowych i roztopowych.
  5. Rezygnacja z piasku
    Piasek jest towarem deficytowym na świecie, a jego nielegalne wydobycie sprawia, że wyspy wielu krajów stopniowo sie „topią ” . Zminimalizowanie zużycia piasku, a więc ograniczenie zużycia betonu, to ukłon w stronę zasobów planety.
  6. Drewno zamiast wełny.
    Wełna mineralna, pomimo naturalnego pochodzenia, nie jest biodegradowalna oraz nie jest przyjazna człowiekowi jako taka. Jej trwałość w niezmienionych właściwościach to około 10 lat. Dodatkowo prawie nie uwalnia wilgoci w żadną ze stron, przez co między warstwami mogą powstawać zastoje, a w rezultacie uwalniac się moga szkodliwe dla zdrowia substancje . Najbardziej optymalnym klimatycznie i środowiskowo rozwiązaniem dla izolacji termicznej są włókna drewniane, celuloza, słoma.
  7. Odzysk ciepła
    Rekuperacja z odzyskiem ciepła, które może zostać użyte do ponownego ogrzania pomieszczeń, zalecana jest do montażu w każdym proklimatycznym budynku.
pl_PL